Щукін
Олександр

молодший партнер, адвокат, кандидат юридичних наук

09.03.2022

ДЕРЖАВА&БІЗНЕС: нові реалії в умовах ВС

За період з початку повномасштабного вторгнення руських окупаційних військ до України органи державної виконавчої влади цілодобового роблять все від них залежне для економічного та соціального підтримання громадської та підприємницької сферу воєнний період, що у кінцевому рахунку обумовлює існування нашої державності.

Нижче зазначаємо деякі запроваджені в період з 28 лютого по 07 березня 2022 року нормативні нововведення (у хронологічному порядку) із посиланням на наявні офіційна джерела відповідної інформації, що можуть бути корисними для Вас.

28.02.2021

Торгово-промисловою палатою України повідомлено про засвідчення факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 24 лютого 2022 року.
Лист Торгово-промислової палати України від 28 лютого 2022 року № 2024/02.0-7.1

Проте слід пам’ятати наступні правила застосування інституту форс-мажору:

 • форс-мажор звільняє від відповідальності лише за порушення зобов’язання (неустойки: штраф, пеня), але не від виконання самого зобов’язання;
 • інші юридичні наслідки виникнення обставин форс-мажору визначаються сторонами в договірних умовах;
 • обов’язковою умовою звільнення від відповідальності через настання форс-мажорних обставин єнаявність причинно-наслідкового зв’язку між обставиною непереборної сили та неможливістю
  виконання конкретних зобов’язань.

Також Державною податковою службою України було повідомлено, що протягом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили):

 • платники податків звільненні від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
 • у випадку відсутності можливості у платника податків своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема, щодо дотримання строків сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстру податкових накладних, акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, розрахунку коригування у відповідному Реєстрі, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від відповідальності. Разом з тим, такі обов’язки мають бути виконані платниками податків одразу після припинення дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили);
 • штрафні санкції за порушення законодавства з питань реєстраторів розрахункових операцій не застосовуються.

Задля належного нормативного врегулювання заявленої вище позиції Державної податкової служби України 03 березня 2022 року Верховною Радою України були прийняті наступні Закони України:

Зазначені Закони України вже повернуто із підписом Президента України та їх опублікування (набрання чинності) очікується найближчим часом.

Зупинені строки надання адміністративних послуг суб’єктами їх надання та видані дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні.
Відповідні строки будуть поновлені у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України. Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» від 28 лютого 2022 року № 165 

Врегульовані найбільш актуальні вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного стану.
Зокрема заборонено: вчинення нотаріальних дій за участю резидентів російської федерації; вчинення виконавчих написів за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими. Визначений законодавством строк для внесення нотаріусом відомостей до єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції, продовжується на підтверджений державним підприємством «Національні інформаційні системи» час їх неналежного функціонування. Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 164

Внесені зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 в частині збільшення на період воєнного стану випадків безумовної реєстрації податкових накладних для мікропідприємств та малих підприємств

01.03.2021

Національний банк України послабив введені 24 лютого 2022 року обмеження у сфері валютного обліку та дозволив видачу готівкових коштів з рахунку клієнтів в іноземній валюті в обсязі, що не перевищує в еквіваленті 30000 гривень без комісій. Постанова Національного банку України «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18» від 01 березня 2022 року № 30.

При цьому Національний банк України надав наступне роз’яснення щодо діючих з 24 лютого 2022 року обмежень валютного обігу в Україні:

 • Продати іноземну валюту можна у працюючих відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках, обмеження відсутні. Офіційний курс гривні до долару — 29,25 грн/$
 • Купівля іноземної валюти заборонена
 • Зняти з валютного рахунку можна у національній валюті у розмірі 100 тис. грн, попередньо здійснивши продаж валюти з власного рахунку та зарахувавши ці кошти на рахунок в національній валюті.
 • Продавати валюту можна через онлайн-банкінг без обмежень.
 • За кордоном можна використовувати платіжні картки для зняття готівки та розрахунків. Обмежень на безготівкові розрахунки за кордоном немає.
 • Заборонені будь-які операції з використанням російських та білоруських рублів.
  Заборонені перекази, в тому числі з використанням картки або іншого електронного платіжного засобу, який випустила платіжна система, що працює в російській федерації та білорусі. Також такими картками не можна розрахуватись в Україні: зробити переказ чи платіж чи зняти з них готівку

02.03.2021

Фізичні особи – громадяни України на банківські рахунки яких було накладено арешт органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями, можуть користуватися своїми коштами у межах суми, що не перевищує сто тисяч гривень, згідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про забезпечення здійснення розрахунків населення в умовах воєнного стану» від 02 березня 2022 року № 198-р.

Проте на даний час боржники можуть скористатися такими пільгами лише за умови відкриття нових банківських рахунків та подальшого розпорядження коштами на таких рахунках. Для забезпечення реальної можливості боржникам-фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків у межах відповідної суми, без урахування раніше накладеного арешту Міністерством юстиції України розробляється відповідний нормативно-правовий акт

Задля побудови належного механізму користування коштами на вже відкритих банківських рахунках Міністерство юстиції України також вчинило наступні заходи:

 • скерувало до Пенсійного фонду лист щодо припинення відрахувань із пенсій боржників за постановами державних і приватних виконавців;
 • скерувало до Національного банку України лист щодо неврахування банками постанов державних і приватних виконавців про арешт коштів при відкритті боржниками нових рахунків.

Наказом Державної податкової служби України від 24 лютого 2022 року № 243-о «Про встановлення простою у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органах» встановлено простій у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органах.

Наслідком чого є зупинення проведення документальних, фактичних та камеральних перевірок, що були розпочаті до 24 лютого 2022 року та не були завершеними, на період по останній день календарного місяця (включно) у якому завершиться дія воєнного стану.

Документальні, фактичні та камеральні перевірки, які мали розпочатися у період з 24 лютого 2022 року та та не були розпочаті, переносяться на період по останній день календарного місяця (включно) у якому завершиться дія воєнного стану. Повідомлення на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України (Державна податкова служба України).

04.03.2022

Верховний Суд надав наступні роз’яснення щодо здійснення правосуддя в умовах воєнного стану

У разі загрози життю, здоров’ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів зборами суддів відповідних судів можуть оперативно прийматимуться рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом.
Справи, які не є невідкладними, розглядатимуться лише за наявності письмової згоди на це всіх учасників судового провадження.
Не можуть бути відкладеними судові засідання, на яких має розглядатися питання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
З метою забезпечення безпеки учасників судових процесів і відвідувачів судів припиняється проведення особистого прийому громадян керівництвом суду й обмежується допуск у судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань.
Якщо суд не припинив здійснювати судочинство, учасники судових процесів мають можливість податизаяву про відкладення розгляду справ у зв’язку з воєнними діями та/або про розгляд справ у
режимі відеоконференції за допомогою будь-яких технічних засобів, зокрема власних.
Варто також ураховувати, що запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.

05.03.2022

Нарахування та стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги населенням — заборонено, згідно Постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» від 5 березня 2022 року N 206.
Водночас надання комунальних послуг у разі несплати або оплати не в повному обсязі припинено не буде.

06.03.2022

Кабінет Міністрів України затвердив перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка». Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» від 06 березня 2022 року № 204-р.

У межах цієї Програми Кабінет Міністрів України прийняв зобов’язання з 14 березня 2022 року почати виплачувати (дослівно) кожному найманому працівнику і ФОПу, який залишився без роботи через повномасштабне вторгнення росії.

Хто може отримати виплату:

 1. Діючі ФОП 1-4 групи, які сплатили ЄСВ за ІV квартал 2021 року або загалом за 2021 року.
 2. Усі наймані працівники, за яких сплатили ЄСВ за ІV квартал 2021 р. або загалом за 2021 року, окрім працівників бюджетних установ, фондів загальнообов’язкового державного страхування та державної служби.
 3. Зазначені вище особи перебувають на обліку як платники ЄСВ у відповідних адміністративно-територіальних одиницях, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка» від 9 грудня 2021 року N 1272.

07.03.2022

Фізичних осіб-підприємців І та ІІ групи на час воєнного стану та протягом року після його завершення звільнено від сплати ЄСВ.
Від сплати ЄСВ також звільнено підприємства та фізичних осіб-підприємців ІІІ групи за найманих працівників, які були призвані до лав ЗСУ, інших збройних формувань (в тому числі територіальної оборони). У даному випадку ЄСВ буде сплачено за рахунок Держави Україна».

Відкладається впровадження РРО для всіх фізичних осіб-підприємців.
Скасовано всі заходи ринкового та споживчого нагляду у всіх питаннях, крім регулювання цін та
контролю за ціноутворення.

Встановлено мораторій на проведення перевірок всіх видів для бізнесу.
Повідомлення на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України (Кабінет Міністрів України). Очікуємо на відповідний нормотворчий результат.

 

Наприкінці хочемо зазначити, що кожен з нас зараз несе відповідальність за майбутнє нашої Держави. Своєю працею в тилу та допомогою тим хто на це потребує, навіть на звичайному фаховому рівні, ми створюємо надійний фундамент нашої майбутньої Перемоги.

Звідси ЮКК «ДЕ-ЮРЕ» приєднується до закликів зберігати спокій і вірити в вже доведену міць наших Збройних сил України.

 

Все буде Україна!

Автор: Щукін Олександр

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку та думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.