Мартинчук
Владислав

юрист

05.07.2022

До Європи за захистом. Що означає позов Ахметова до Європейського суду з прав людини

Найбагатший підприємець України Рінат Ахметов подав до Європейського суду з прав люди (ЄСПЛ) позов проти росії щодо компенсації за грубі порушення його прав власності під час війни. Він просить суд вжити термінових забезпечувальних заходів, надати його справі пріоритетний статус і застосувати до неї пілотну процедуру.

За його словами, грабіж українських експортних товарів — зерна і сталі, які росіяни вивозять з окупованих територій, вже призвів до зростання вартості цих товарів та збільшення у світі кількості людей, які помирають від голоду.

Ахметов вимагає від росії відшкодування збитків, хоча точна сума компенсації поки не може бути визначена через війну, що триває. Але мова може йти про виплату мільярдів доларів.

Може скластися враження, що до ЄСПЛ зазвичай звертаються, як правило, пересічні громадяни. Проте, як пояснив Новини.LIVE адвокат судової практики юридичної консалтингової компанії «Де-Юре» Владислав Мартинчук, до ЄСПЛ подають скарги і мільйонери.

   1) Звернення заможних людей до ЄСПЛ непоодиноке явище. Наприклад, минулого року Суд розглядав справу за скаргою румунського мільярдера Іона Ціріака. Серед аналогічних справ можна також згадати справу “ Колишнього короля Греції проти Греції ”, а також скаргу членів Ганноверської династії проти Германії.

   2) Ні. Справа в тому, що ЄСПЛ розглядає справу лише тоді, коли заявник вичерпав усі ефективні способи національного захисту. У виключних випадках, коли ефективні способи захисту взагалі відсутні, можливо подати скаргу до ЄСПЛ. У випадку пана Ахметова. на мою думку, у Суду є підстави дійти висновку про можливість розгляду його скарги, оскільки звернення до російських судів, що мали б розглядати такі вимоги на національному рівні, є очевидно безплідним.

   3) Розгляд справ в ЄСПЛ може тривати роками. Разом з тим, Суд може надавати пріоритет справі. У даному випадку, я гадаю, справа пана Ахметова буде розглянута не раніше основної справи України проти Росії. Можливо, розгляд його скарги буде об’єднаний з розглядом інших аналогічних скарг заявників, що постраждали від війни. Однак, слід зробити застереження, що пан Ахметов заявив також про вжиття термінових заходів; в цій частині заява має бути розглянута в оперативний строк.

     На мою думку, ключовим рішенням у даній категорії справ буде рішення саме у справі України проти Росії. Від результатів розгляду цієї справи буде залежати вирішення скарги пана Ахметова та аналогічних заяв.

     Теоретично, терміновими заходами може бути зобов’язання Російської Федерації, наприклад, утриматись від знищення промислових об’єктів та об’єктів інфраструктури, зупинити блокаду портів та бойові дії тощо.

     Пріоритетний статус — справа розглядається терміново, а не у порядку черги. Пілотна процедура. Процедура прийняття пілотного рішення застосовується ЄСПЛ, коли є значна кількість однотипних скарг, що випливають із однієї і тої ж самої системної проблеми в державі. Суд обирає зі всього масиву одну чи декілька ключових справ та, як правило, надає їм пріоритетний статус, а розгляд інших справ тимчасово призупиняє. Після винесення рішення по ключовій справі або справам, Суд надає державі час на усунення дефектів, що стали причиною усіх скарг. Якщо держава не вирішила системну проблему та не відшкодувала збитки постраждалим, суд продовжує розгляд призупинених справ у звичайному порядку із врахування вже створеного прецеденту з цієї проблеми.

Автор: Мартинчук Владислав

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку та думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.