Мартинчук
Владислав

юрист

21.04.2023

Наскільки законним є стягнення з пенсій і чи можна не платити за комуналку: що і для кого змінює рішення КСУ

Конституційний суд України визнав незаконним стягнення із мінімальної пенсії. Як цей прецедент може вплинути на утримання з пенсій та соціальних виплат загалом.

Конституційний суд України (КСУ) 22 березня ухвалив рішення про незаконність стягнень з пенсії, за яких її виплата стає меншою за прожитковий мінімум. Це рішення стосувалося пенсії для непрацездатного громадянина.

Таким чином, КСУ створив у судовій практиці прецедент, згідно з яким правозахисники зможуть надалі оскаржити деякі стягнення з пенсій і соціальних виплат. Вони можуть стосуватися боргів за комунальні послуги, аліментів та багато іншого.

Чи законне стягнення з пенсій для непрацездатних осіб?

За результатами цього рішення КСУ, які не відповідають Конституції України, тобто неконституційним і незаконним, є стягнення з пенсії, призначеної у розмірі прожиткового мінімуму (2093 грн для осіб, які втратили працездатність), коментує адвокат судової практики ЮКК “Де-Юре” Владислав Мартинчук.

Це стосується будь-якого рішення, у тому числі стягнення заборгованості з оплати комунальних послуг, аліментів тощо“, – перераховує Владислав Мартинчук.

Таким чином, утримувати борги за комуналку з мінімальної пенсії буде протизаконним. Крім того, стягнення з пенсій будь-якого розміру суперечитиме рішенню КСУ, якщо після нього вийде сума менша за прожитковий мінімум. Це випливає з наступного параграфа:

Максимальна сума стягнень з пенсії чи іншого виду соціальних виплат, які є єдиним джерелом доходів непрацездатної особи, можуть бути такими, після яких одержувач має отримати виплати на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатної особи“, – йдеться у рішенні КСУ.

Як зазначає Мартинчук, ця теза міститься у мотивувальній частині рішення КСУ, але не в резолютивній. Це означає, що висновки у зазначеній частині формально не є обов’язковими. Але лише формально.

Виконавець може теоретично звернути стягнення на пенсію, розмір якої перевищує прожитковий мінімум. Водночас такі дії можуть бути оскаржені та визнані судом незаконними з урахуванням викладеної позиції КСУ“, – пояснює юрист.

Чи законне стягнення з інших виплат для непрацездатних осіб

Якщо стягнення стосуватиметься не пенсії, а інших видів виплат для непрацездатної особи, рішення щодо їхньої незаконності прийматимуть за аналогією.

КСУ розглядав питання щодо можливості звернення стягнення на пенсію, рівну розміру прожиткового мінімуму. Звернення стягнення на інші види соціальних виплат не було безпосередньо предметом розгляду, хоча ряд міркувань з цього приводу є у тексті рішення. У частині інших соціальних виплат позиція КСУ підлягає застосуванню за аналогією“, – коментує Мартинчук.

Чи законне стягнення з виплат для працездатних громадян

Водночас стягнення з різноманітних виплат для працездатних українців майже точно залишаться незмінними. На думку юриста, на них рішення КСУ не вплине.

На мою думку, це досить малоймовірно. Річ у тому, що соціальні гарантії держави щодо працездатних і  непрацездатних осіб дещо відрізняються одна від одної“, – пояснює Мартинчук.

Разом з тим, незалежно від самого боржника та його працездатності, стягнення у жодному разі не може бути звернено на низку соціальних виплат, перелік яких наведено у статті 73 закону України “Про виконавче провадження”.

Зокрема, не може бути звернено стягнення на вихідну допомогу при звільненні, допомогу у зв’язку з вагітністю і  пологами, допомогу на лікування тощо, – нагадує Мартинчук.

Автор: Мартинчук Владислав

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку та думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.