Мартинчук
Владислав

юрист

05.09.2022

Штраф або тюрма. Чому жорсткі покарання за ігнорування повітряної тривоги — це хайп і популізм: пояснення юристів

Ініціатива про покарання бізнесу штрафами і тюрьмою за бездіяльність під час повітряної тривоги — популістська і не має шансів пройти у Верховній Раді, переконані юристи.

11 липня народний депутат від фракції «Слуга народу» Сергій Кузьміних зареєстрував законопроєкт № 7546, який передбачає кримінальну відповідальність за порушення умов цивільного захисту під час війни, якщо це завдало шкоди здоров’ю людей.

Проектом пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України, доповнивши ії новою ст. 270-2 «Порушення законодавства у сфері цивільного захисту, вчинене в умовах воєнного стану».

За порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту передбачено покарання:

  • штрафом від 1000 до 3000 нмдг (17 000-51 000 грн);
  • або виправними роботами на строк до 2 років;
  • або обмеженням волі на строк до 3 років;
  • або позбавленням волі на той самий строк.
  • повторне порушення, або якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, каратиметься позбавленням волі на 3-8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років.

Законопроект викликав багато незадоволення з боку представників бізнесу, адже формально покарання загрожуватиме підприємцю, який не зачинив заклад під час тривоги, або ж тому, хто надає на пляжі послуги, попри заборону відпочивати біля води.

Адвокат судової практики ЮКК «Де-Юре» Владислав Мартинчук зазначив, що об’єктивно, не кожне підприємство в Україні обладнане укриттям. У випадку відсутності сховища, адміністрація зобов’язана, зокрема, своєчасно повідомляти персонал та відвідувачів про повітряну тривогу та надавати їм інформацію про найближче укриття та маршрут до нього.

За словами юриста, перш ніж вводити серйозні покарання, Україні у ситуації з укриттями слід орієнтуватися на досвід Ізраїлю.

«У Ізраїлі, який має понад 70-літню історію цивільного захисту, кожна фабрика чи завод має бути обладнана сучасним сховищем, у якому під час ракетної тривоги мають ховатись працівники. У випадку ж порушення таких вимог керівник ризикує отримати штраф чи ув’язнення, а діяльність об’єкта промисловості може бути призупинена».

Автор: Мартинчук Владислав

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку та думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.