Коробенко
Олена

юрист

15.03.2021 | Ця стаття доступна російською мовою

1% не для всіх – чи реально не оплачувати збір до Пенсійного фонду при покупці житлової нерухомості

Минулої осені інтернет ряснів новиною про те, що при покупці житлової нерухомості, при наявності певних умов, покупець звільняється від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, з операцій купівлі нерухомого майна, в розмірі 1% від вартості об’єкта, згідно п.15-1 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» від 03.11. 1998 року, не сплачується:

  • державними підприємствами, установами і організаціями, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів;
  • установи та організації іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;
  • громадянами, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше;

Крім того, згідно п. 15-2 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 «Про затвердження Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:

  • право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”;
  • особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);
  • особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Що-б зрозуміти, що цим хотів сказати законодавець – звернемося до історії питання.

Історія питання ДО 23.09.2020 року:

Постанова КМУ «Про затвердження Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» від 03.11.1998 року встановило загальне правило про сплату даного збору: його сплата розповсюджується на всіх, за виключенням визначених категорій. У тому числі, громадяни, які придбали житло і знаходяться в черзі на отримання житла або купують житло вперше, звільняються від сплати збору в Пенсійний фонд. Але одночасно с цим, дана постанова встановила наступне правило: нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється при наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Тобто, виходило, ти як би звільнений, але без квитанції про сплату нотаріус угоду тобі не проведе. Збір потрібно сплатити и в подальшому повертати оплату у судовому порядку. Не дивлячись на те, що судовий процес відбувається за спрощеним розглядом, часу це може забрати близько року, у зв’язку з завантаженістю судом.

Історія питання ПІСЛЯ 23.09.2020 року:

Постанова Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 № 866 в даний порядок були внесені зміни. Відтепер у порядку дублюються підстави для не сплати пенсійного збору (пункт «г» и «в» ст. 15-2), і є спеціальна норма, в якій мовиться, що угода може бути посвідчений нотаріусом без квитанції на оплату даного збору, але при наявності відповідних документів, що підтверджують справжній стан покупця.

Тобто, виходить, вирішити питання оплати можна вже на стадії нотаріально посвідченого договору, попередньо зібравши пакет документів. Але чи так все райдужно насправді? Тут думки розходяться і ось чому. Почнемо з документів.

Підтверджуючими документами для тих, хто придбає житло вперше, є:

– заява особи про те, що вона не має і не набувало права власності на житло (у тому числі не приватизувала, а ні успадковувала, не отримувала в дар, не купляла, зокрема як частку в спільному майні подружжя);

– відомості з Державного реєстру прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло;

– довідки з місць проживання про невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (після 1992 року).

Підтверджуючими документами, для осіб, що знаходяться в черзі на отримання житла, – документ від органу, до компетенції якого відноситься ведення обліку громадян, що потребують покращення житлових умов.

Однак отримання подібних довідок може стати справжнім квестом для покупця. Насправді, основна проблема в тому, що в Україні відсутній єдиний реєстр або система, за допомогою яких можна отримати відомості про те, що певною особою житлова нерухомість раніше не купувалася. Ц цілком може бути удосконалена версія того реєстру, який є зараз, якби розширити його функціонал і внести потрібні дані, за попередні роки. По суті – перенести до нього весь архів БТІ. Так як на сьогодні, відомості, які містяться в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, відповідають подіям після 2013 року, з моменту початку його функціонування. В період з 2004 по 2013 рік  діяв Реєстр прав власності на нерухоме майно, але це не означає, що в нього були внесені всі дані, які були в БТІ. Скоріш за все, якщо нерухомість була набута раніше, у той період або раніше, не вносилась в реєстр або вносилась, але після цього ніяким змінам запис не піддавався – реєстр не виявить записи взагалі, а реальний запис буде зберігатися в архіві БТІ. Більш того, після продажу нерухомості, довідка також не покаже, що нерухомість раніше належала іншій людині. Таким чином, отримати достовірні дані досить складно. І, скоріш за все, найближчим часом механізм звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна залишається колишнім. Хоча тут багато чого залежить від нотаріуса, хтось може поставитися до цього поверхнево, а хтось може відмовити у зв’язку з неможливістю підтвердити дані.

 

Автор: Коробенко Олена

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку та думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.