Алкотестер, свідки та протокол: як позбутися водійських прав з власної вини


Що важливо знати водієві у ситуації «нетверезий за кермом»? Якими є підстави для звинувачення? Чи правда, що судді стали частіше виправдовувати водіїв «під мухою» у спорах з патрульною поліцією? Звісно, після будь-якого застілля чи чарки з друзями краще відмовитися від

Eng
Ua

Ru

Алкотестер, свідки та протокол: як позбутися водійських прав з власної вини


28 февраля 2018

Що важливо знати водієві у ситуації «нетверезий за кермом»? Якими є підстави для звинувачення? Чи правда, що судді стали частіше виправдовувати водіїв «під мухою» у спорах з патрульною поліцією?

Звісно, після будь-якого застілля чи чарки з друзями краще відмовитися від водіння. В протилежному випадку водій сам себе підставляє під крупний штраф та вилучення водійських прав. Під такою загрозою водії вперто відстоюють – вони не вживали, або вживали, але вміст алкоголю в крові – в межах норми, або алкотестер показує неправильно.

Хто буде правий – поліцейські чи водій? Яка доказова база потрібна?

На запитання сайту ubr.ua відповідає старший юрист, адвокат ЮКК «Де-Юре» Альона Берназ:

  • Чи стали частіше виносити рішення на користь водіїв? Ні, це не відповідає дійсності. Навпаки, перші інстанції частіше притягували водіїв до відповідальності за ст.130 КУпАП з накладенням штрафу та позбавленням водійських прав.

Існує тільки дві підстави для закриття провадження:

  1. Недоведеність.
  2. Відсутність складу.

В апеляційній інстанції, судячи з практики, можна виділити три практичні випадки, коли суд виносить рішення та скасовує постанову:

  • Якщо в матеріалах справи відсутні докази того, що патрульні пропонували водію (відповідно до ст.266 КУпАП) звернутися до закладу охорони здоров’я та пройти огляд у разі його незгоди пройти тест за допомогою спеціальних технічних засобів або незгоди з результатами тесту;
  • Якщо не було залучено свідків, або свідки зазначають, що фактичні дані, вказані в постанові, не відповідають дійсності.
  • Якщо результати тесту не відповідають метеорологічним умовам того дня.

Досить часто водії посилаються на неправильні дані алкотестера. При «задуванні» водія тестер видає результати у вигляді своєрідного чека. Крім кількості проміле, на чеку вказується температура повітря в момент огляду. Якщо між вказаною температурою і реальною є розбіжність, це привід засумніватися також в усіх інших показаннях тестера. Для цього в суд приносять відповідну довідку із зазначенням фактичної погоди в цей день. Додам, що алкотестер має бути дозволений для використання МОЗ та Держстандартом.

Статтею 251 КУпАП передбачено: доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами. Також беруть до уваги показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів для забезпечення безпеки дорожнього руху, протокол про вилучення речей і документів, а також інші документи.

Відповідно до приписів ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або на предмет перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

Якщо водій (судноводій) не погоджується на проведення такого огляду поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров’я. Важливий момент: огляд водіїв здійснюється в закладах охорони здоров’я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров’я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.

Перелік закладів охорони здоров’я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій. Проводити такі медичні огляди  в інших закладах забороняється.

Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров’я реєструється в чітко визначеному порядку. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням названих вимог, вважається недійсним.

 

Старший юрист ЮКК «Де-Юре», адвокат Альона Берназ.