Збільшено відповідальність за несплату аліментів одним із батьків


06 лютого 2018 року набув чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів». Законом було збільшено відповідальність за несплату аліментів

Eng
Ua

Ru

Збільшено відповідальність за несплату аліментів одним із батьків


15 февраля 2018

06 лютого 2018 року набув чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».

Законом було збільшено відповідальність за несплату аліментів одним із батьків.  

Так було внесено ряд змін до КУпАП, доповнено ще одним видом адміністративного стягнення – соціальні роботи (ст.31 КУпАП, глава 31-А) та статтею 183-1, яким передбачили відповідальність за несплату аліментів більше 6 місяців.

Відповідно до ст.183-1 КУпАП несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, — тягне за собою виконання соціальних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Той з батьків, з яким рішенням суду визначено місце проживання дитини, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України:

1) на строк, що не перевищує одного місяця;

2) на строк, що перевищує один місяць, з метою лікування, навчання дитини за кордоном, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем про наявність у другого з батьків заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби протягом 10 днів та дійсна протягом одного місяця.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, виконавець може застосувати до боржника наступні заходи впливу:

1) встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

4) встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Проте, не можна тимчасово заборонити боржнику управляти транспортним засобом у разі, якщо він цим заробляє на життя, використовує транспорт по інвалідності, утримує людину з I, II групою інвалідності або дитину з інвалідністю.

Слід зазначити, що у своїй практиці непоодиноко зустрічалась з маніпулюванням одного із батьків та не наданням згоди на виїзд дитини закордон з метою соціального та культурного відпочинку, або навіть лікування.

Завдяки цим нововведенням тепер один з батьків має право тимчасово вивезти дитину за кордон без дозволу іншого, який заборгував аліменти.

 

Старший юрист ЮКК «Де-Юре», адвокат Альона Берназ.