Мартинчук
Владислав

юрист, спеціаліст у військовій практиці, медіатор

25.09.2023

Аліменти

Аліменти, як форма допомоги на утримання дитини, являють собою спеціальну фінансову допомогу, яку надає один з батьків, коли він або вона проживає окремо від своєї дитини. Ця допомога сплачується у грошовій формі на регулярній основі.
Аліменти на утримання дитини сплачуються протягом всього періоду, коли один із батьків проживає окремо від своєї дитини, до досягнення дитиною повноліття.

Сплата аліментів

Аліменти можуть сплачуватись наступним чином:

  • за ініціативою платника на підставі його добровільної заяви;
  •  на підставі договору, укладеного батьками за взаємною згодою;
  •  на підставі рішення суду за позовом одержувача аліментів.

Добровільна заява платника

Особа, яка виявляє бажання добровільно сплачувати аліменти, може подати заяву за місцем отримання доходу про відрахування аліментів. У такій заяві повинна бути вказана сума відрахувань, тривалість періоду сплати аліментів, а також їх одержувач.
Перевагами цього підходу є швидкість та відсутність необхідності у сторін нести додаткові витрати. Проте є і певні недоліки, такі як те, що платник аліментів може в будь-який момент відкликати свою заяву. Разом з тим, у такому разі одержувач аліментів не обмежений у праві звернутись до суду з позовом про стягнення аліментів вже в примусовому порядку.

Договір про сплату аліментів

Батьки можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину за взаємною згодою, в якому визначають порядок сплати аліментів, включаючи їх розмір. Цей договір повинен бути оформлений в письмовій формі та обов’язково підтверджений нотаріально.
При укладенні такого договору обидва батьки беруть участь у визначенні його умов – як платник, так і одержувач аліментів. Це дозволяє враховувати інтереси обох сторін і збільшує ймовірність виконання умов договору та уникнення ухилення від сплати аліментів.

Договір про сплату аліментів на дитину підпадає під загальні положення договірного права, включаючи принцип свободи укладення договору. Це означає, що сторони мають право включати в договір будь-які умови та положення, в додаток до тих, що стосуються сплати аліментів. Наприклад, умови договору можуть включати порядок зустрічей батьків з дитиною або участь батьків у додаткових витратах.

Проте важливо враховувати, що сімейне законодавство встановлює певні обмеження для принципу свободи договору при укладенні договорів про сплату аліментів на дитину. Умови договору не можуть обмежувати права та гарантії дитини, які встановлені законом.

Однією з істотних переваг договору про сплату аліментів на дитину є наявність спеціального механізму позасудового стягнення заборгованості зі сплати аліментів. Це досягається шляхом вчинення виконавчого напису нотаріуса, який має силу виконавчого документа. Для вчинення виконавчого напису нотаріусу одержувач аліментів повинен надати оригінал договору про сплату аліментів на дитину та документи, що підтверджують безспірність заборгованості та факт прострочення зобов’язання. До таких документів можуть відноситися виписка з банківського рахунку, вимога про сплату заборгованості з аліментів та інші.

Для нотаріального посвідчення договору про сплату аліментів на дитину сторонам потрібно сплатити державне мито у розмірі 1% від ціни договору (але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), якщо договір посвідчується державним нотаріусом. У випадку посвідчення договору приватним нотаріусом, останньому сплачується винагорода, яка на практиці зазвичай не є меншою від державного мита.

Якщо ви не знаєте як правильно скласти договір, краще зверніться до фахівців нашої компанії за консультацією.

Рішення суду про стягнення аліментів

У випадку відсутності домовленості батьків щодо сплати аліментів, зацікавлена особа може звернутися до суду для їхнього стягнення. Справи про стягнення аліментів відносяться до малозначних категорій справ, а тому такі справи зазвичай розглядаються в спрощеному порядку. Щоб отримати присудження аліментів, зацікавлена особа повинна подати позовну заяву до місцевого загального суду, яка має відповідати вимогам закону.

На вибір одержувача, аліменти можуть бути стягнуті також на підставі судового наказу, що є ще більш простим порядком. Так, заява про видачу судового наказу розглядається судом за відсутності сторін і фактично єдиною вимогою для прийняття судом рішення про стягнення аліментів є правильність складення заяви. Разом з тим, судовий наказ про стягнення аліментів має і певні обмеження, зокрема, в частині розміру аліментів, що можуть бути стягнуті саме у такому порядку. Так, на підставі судового наказу можуть стягуватись аліменти у розмірі половини прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, або чверті від усіх доходів платника для однієї дитини, третини – для двох дітей, половини – для трьох і більше дітей, але на кожну дитину не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Важливо відзначити, що в усіх випадках звернення до суду за стягненням аліментів заявники звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях.

Розмір аліментів на утримання дитини

Існує дві форми аліментів – у фіксованому розмірі та у вигляді частки від доходу платника. При цьому, у випадку звернення до суду саме стягувач аліментів обирає яку із вказаних форм застосувати.

Визначення розміру аліментів на утримання дитини судом

При визначенні розміру аліментів суд враховує низку факторів, зокрема:

  •  стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  •  наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
  • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Мінімальний розмір аліментів на утримання дитини.

Законом встановлено мінімальний гарантований фіксований розмір аліментів на дитину, тобто суму нижче якої суд у будь-якому випадку не може призначити аліменти, що складає 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку. Наразі мінімальний розмір аліментів на дитину віком до 6 років становить 1136 грн, на дитину віком від 6 до 18 років – 1416,5 грн.

Крім того, законом також встановлений мінімальний рекомендований фіксований розмір аліментів на дитину – один розмір прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, що наразі становить для дітей віком до 6 років 2272 грн, а для дітей віком від 6 до 18 років – 2833 грн.

Виконання рішення суду про стягнення аліментів.

Після набрання законної сили рішення про стягнення аліментів, отримувач аліментів може виконати примусово дане рішення, при цьому вже не залежно від того чи виконує платник аліментів таке рішення добровільно або ні.

Для цього одержувач аліментів отримує у місцевому суді, який розглядав справу, виконавчий лист. Після цього у стягувача аліментів є вибір: самостійно звернутись із заявою про відрахування аліментів за місцем отримання доходу боржником або звернутись за примусовим виконанням рішення до державного виконавця із відповідною заявою.

Автор: Мартинчук Владислав

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.