Алена
Берназ-Ганева

руководитель судебной практики, адвокат

25.04.2019

Чи заборонять українцям спілкуватися не українською?

нет

Верховна Рада сьогодні, 25 квітня, 278 голосами прийняла законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної». На ранковому засіданні нардепи розглянули останні 17 із 2085 поправок.

Законом закріплюється статус української, як єдиної державної (офіційної) мови – і вона стає обов’язковою для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.

Документом пропонується, зокрема, створити Національну комісію зі стандартів державної мови і ввести посаду уповноваженого із захисту державної мови.

Також знання державної мови — обов’язкова умова для отримання іноземцями паспорта громадянина України. Держава зобов’язана забезпечити громадянам можливості для опанування української мови.

Закон, зокрема, регулюватиме застосування української мови як мови громадянства України, а також її застосування в діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в Україні, державних і комунальних підприємств, установ і організацій, інших суб’єктів господарювання державної і комунальної форм власності.

Також передбачається застосування української мови в публічних сферах:
📣 в освіті і науці;
📣 у сфері культури, на телебаченні й у радіомовленні, у друкованих засобах масової інформації, у книговиданні і книгорозповсюдженні;
📣 у сфері електронних інформаційних систем;
📣 у сфері обслуговування споживачів;
📣 у сфері спорту, телекомунікацій і поштового зв’язку, юридичних послуг, охорони здоров’я, транспорту;
при позначенні топонімів, у рекламі, при виготовленні вивісок і табличок;
📣 у діяльності громадських об’єднань, політичних партій, суб’єктів господарювання приватної форми власності при наданні інформації про їх товари і послуги.

Також пропонується впровадити повсюдне вжиття державної мови в називаннях і назвах, визначити стандарти державної мови і впорядкувати захист державної мови.

Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності. За навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також каратимуть.

❗️ Система стягнень

📎 Порушення суб’єктами господарювання — складається акт, в якому йдеться про попередження. У разі повторного порушення протягом року — штраф від 300 до 400 мінімумів (5100-6800 гривень).

📎 Якщо зафіксовані порушення норм державними службовцями, у судочинстві, правоохоронцями тощо – штраф у розмірі від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 — 6800 гривень).

📎 Порушення у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту — від 200 до 300 мінімумів (3400-5100 гривень).

📎 Порушення друкованими засобами масової інформації — від 400 до 500 мінімумів (6800-8500 гривень).

📎 Інші, ніж визначені частинами першою – третьою цієї статті – штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 гривень). Повторне протягом року вчинення порушення – штраф від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-11900 гривень).

📎 Повторне невиконання законних вимог уповноваженого із захисту державної мови – штраф на посадових осіб від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 гривень).

❗️ Однак, адміністративну відповідальність за порушення закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» відклали на три роки. За цей час безкоштовно в усіх областях України будуть створенні центри, які навчатимуть української мови.

❗️ Дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

 

 

Уважаемые читатели! Публикации на этом сайте носят информационный, справочный или рекомендательный характер, и отражают точку зрения и мнение авторов.
Материал, содержащийся в статьях / комментариях / публикациях, является актуальным на момент создания и публикации, но мы не гарантируем, что правила, рекомендации, процедуры и законодательство, использованные и описанные в материале, актуальны на момент, когда вы ознакомились с ними.
Авторы не несут ответственности за последствия применения содержания статей / комментариев / публикации без заключения договора об оказании услуг.
Для получения консультации по вашему вопросу напишите нам на info@de-jure.ua, и с вами свяжется юрист.
Автор: Алена Берназ-Ганева

Уважаемые читатели! Публикации на этом сайте носят информационный, справочный или рекомендательный характер, и отражают точку зрения и мнение авторов. Материал, содержащийся в статьях / комментариях / публикациях, является актуальным на момент создания и публикации, но мы не гарантируем, что правила, рекомендации, процедуры и законодательство, использованные и описанные в материале, актуальны на момент, когда вы ознакомились с ними. Авторы не несут ответственности за последствия применения содержания статей / комментариев / публикации без заключения договора об оказании услуг. Для получения консультации по вашему вопросу напишите нам на info@de-jure.ua, и с вами свяжется юрист.