Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», або з боку місцевих та/або контролюючих органів створюватиметься низка перешкод щодо подальшої експлуатації об’єкта нерухомості, наприклад, заборона реконструкції тощо.
Здійснюючи аналіз земельного питання, проводиться обов’язкове дослідження наявності чи відсутності сервітутів, суперфіціїв та будь-яких інших обмежень, котрі зареєстровані в новому Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно або за своїми строками виникнення не підлягали реєстрації в реєстрі. Адже, придбаваючи об’єкт нерухомості, покупець може стикнутися з претензіями третіх осіб зі сторони, які заявлять свої вимоги щодо можливості використовувати ділянку з метою задоволення їхніх потреб.
Моніторинг наявності обтяжень або судових спорів стосовно об’єкта нерухомості
Одним із найважливіших моментів у проведенні юридичної експертизи об’єкта нерухомості є вивчення питання на предмет наявності чи відсутності обтяжень у вигляді арештів, іпотеки, лізингу, а також відкритих і закритих судових проваджень стосовно об’єкта нерухомості. Закриті провадження також підлягають докладному аналізу у світлі того, що заінтересовані сторони досить часто можуть відкрити провадження за нововиявленими обставинами або відновити строки позовної давності та ініціювати новий судовий процес стосовно об’єкта нерухомості.
Варто також звернути увагу на наявність чи відсутність продавця в єдиному реєстрі боржників. Знайшовши його там, можливим є варіант, що стосовно продавця відкрито виконавче провадження, і він спеціально розпродає майно, аби уберегти його від стягнення.
У результаті проведення Due diligence потенційний покупець отримує повну картину стосовно об’єкта нерухомості. Підсумком юридичної експертизи є складення висновку, який висвітлює всі можливі ризики, пов’язані з придбанням об’єкта, а також проведення оцінки ступеня їх серйозності. Досить часто юристи у своїх висновках ще й оптимізують саму процедуру придбання об’єкта нерухомості з погляду оподаткування й витрат на нотаріальні послуги.
ВИСНОВОК:
Отже, проведення Due diligence об’єкта нерухомості може допомогти потенційному покупцеві виявити загрозу ще на етапі проведення переговорів стосовно купівлі об’єкта нерухомості й не потрапити в неприємні ситуації, пов’язані із судовими позовами.