Громадянин адвокат: чи можна просити держоргани роз’яснити законодавство?
Звернення юридичної фірми за офіційним тлумаченням норм права є цілком прийнятним явищем. Не всі положення закону сформульовані чітко та прозоро, а тому дізнатись «позицію» контролюючого органу видається розумним та обачним. При цьому, офіційне тлумачення завжди має певну юридичну вагу, а тому його зміст зазвичай враховується і відіграє значну роль при обранні стратегії захисту клієнта.
Адвокатські запити мають певну специфіку у порівнянні з іншими видами звернень, відповідь на них є обов’язковою та своєчасною. Існують і певні обмеження – адвокатські запити не можуть стосуватись надання консультацій і роз’яснень положень законодавства. Право на звернення із адвокатським запитом є однією із гарантій адвокатської діяльності, а тому направляти їх можуть виключно адвокати. Разом з тим, наявність статусу адвоката не позбавляє особу права звертатись із запитами або зверненнями у «загальному» порядку, наприклад, на підставі ЗУ «Про звернення громадян» чи ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
Щодо звернень адвоката до НАЗК у порядку ЗУ «Про запобігання корупції» слід відзначити, що адвокат не належить до переліку осіб, які можуть отримувати «індивідуальні» роз’яснення у порядку ч. 5 ст. 24, ч.ч. 3, 5 ст. 28 закону. Однак, вказане не позбавляє адвоката права звертатись від імені та в інтересах відповідних осіб під час представництва їх інтересів. Закон також не містить заборон щодо звернення до НАЗК за «загальним» роз’ясненням законодавства у порядку п. 15 ч.1 ст. 11 закону.