Щукіна
Наталія

юрист

26.05.2021 | Ця стаття доступна російською мовою, англійською мовою

Отримання посвідки на проживання у зв’язку із працевлаштуванням в Україні

В останні роки для багатьох іноземців актуальним є переїзд до України. Найчастіше це пов’язано з веденням бізнесу, наприклад, у галузі IT або будівництва. Раніше ми вже говорили про процес створення компанії в Україні, а зараз розглянемо подальші кроки по легалізації роботи і перебування іноземних громадян в Україні.

Однією з найбільш поширених підстав для отримання посвідки на проживання в Україні є працевлаштування в українській компанії. Звертаємо вашу увагу, що це далеко не єдиний спосіб, також лідируючі позиції займає відновлення сім’ї з громадянином України або іноземцем, який проживає в Україні на законних підставах, навчання в українському університеті, робота в філії іноземної компанії, але в даній статті ми ці підстави розглядати не будемо.

Після відкриття власної компанії ви можете в ній працевлаштуватися (так само як і в уже існуючій українській компанії). Для цього не має значення розмір статутного капіталу, сфера діяльності компанії або посада, на якій ви будете працювати. Важливо лише отримати дозвіл на роботу. Річ в тому, що незалежно від того, чи є ви засновником або рядовим співробітником компанії, для того, щоб прийняти вас на роботу, компанія повинна отримати відповідний дозвіл у центрі зайнятості. Якщо ви є засновником, дозвіл може бути видано на термін до 3 років, якщо ні – до одного року. Якщо ви засновник компанії, ваша зарплата може бути на рівні мінімальної зарплати в Україні – на момент написання статті це 6 000 гривень. Якщо ж ви не засновник, а просто найманий співробітник, компанія повинна платити вам зарплату, розмір якої не менше 10 мінімальних зарплат. Дана вимога про розмір заплати не поширюється на програмістів в IT-компаніях, представників творчих професій, випускників університетів, які входять у першу сотню світових рейтингів університетів. При видачі дозволу на роботу центр зайнятості не перевіряє рівень освіти і кваліфікації, відповідальність за відповідність займаній посаді несуть роботодавець і працівник. Процедура отримання дозволу на роботу займає приблизно місяць. Для отримання дозволу знадобиться нотаріально посвідчений переклад паспорту іноземця, його фото і проект трудового договору.

Після отримання дозволу на роботу ви можете отримати посвідку на тимчасове проживання, але для цього попередньо потрібно отримати робочу візу типу Д (такої необхідності немає тільки у громадян деяких країн колишнього СРСР). Для отримання візи вам знадобиться, зокрема, нотаріально посвідчена копія дозволу на роботу і підтвердження наявності фінансового забезпечення на період перебування в Україні (ним можуть бути банківські карти і виписки по рахунках). На жаль, візу можна отримати тільки за межами України.

Для отримання посвідки на тимчасове проживання окрім дозволу на роботу вам знадобиться страховий поліс і зобов’язання роботодавця повідомити центр зайнятості та міграційну службу в разі дострокового розірвання договору. Процедура отримання посвідки на проживання теж займає приблизно місяць. Після отримання посвідки на проживання необхідно зареєструвати місце проживання.

Які переваги дає тимчасова посвідка на проживання? Ви можете безперешкодно перебувати на території України, виїжджати і в’їжджати в Україну необмежену кількість разів протягом терміну дії посвідки на проживання. Особливо актуально це в період пандемії, коли держава може тимчасово обмежити в’їзд іноземців або передбачити додаткові умови для в’їзду. У той же час, посвідка на тимчасове проживання не прирівнює вас у правах до громадян України, наприклад, у сфері охорони здоров’я або соціального захисту.

Важливо, що після отримання вами посвідки на проживання, ваша родина (подружжя, діти) можуть також отримати посвідку на проживання в Україні на підставі возз’єднання сім’ї.

І дозвіл на роботу, і посвідка на тимчасове проживання можуть продовжуватися необмежену кількість разів. У той же час, навіть тривале проживання в Україні на підставі посвідки на тимчасове проживання саме по собі не є підставою для отримання посвідки на постійне проживання.

 

 

Автор: Щукіна Наталія

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку та думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.