Оподаткування «високих» пенсій скасовано!


Конституційний Суд України 27 лютого ухвалив Рішення у справі за конституційними поданнями 48 народних депутатів України і визнав таким, що не відповідає Конституції, положення Податкового кодексу про оподаткування пенсій. Про це повідомила прес-служба КСУ: http://www.ccu.gov.ua/novyna/uhvaleno-rishennya-konstytuciynogo-sudu-ukrayiny-no-1-r2018 Судді встановили, що оподаткування пенсії, починаючи з її певного

Eng
Ua

Ru

Оподаткування «високих» пенсій скасовано!


3 марта 2018

Конституційний Суд України 27 лютого ухвалив Рішення у справі за конституційними поданнями 48 народних депутатів України і визнав таким, що не відповідає Конституції, положення Податкового кодексу про оподаткування пенсій.

Про це повідомила прес-служба КСУ:

http://www.ccu.gov.ua/novyna/uhvaleno-rishennya-konstytuciynogo-sudu-ukrayiny-no-1-r2018

Судді встановили, що оподаткування пенсії, починаючи з її певного розміру, порушує справедливий підхід у встановленні пенсії, оскільки призводить до її фактичного зменшення.

Конституційний суд України також констатував, що після запровадження в законодавстві України з 1 липня 2014 року оподаткування пенсій протягом двох років Верховна Рада України тричі вносила зміни.

Таким чином люди, які мають право на пенсійні виплати, об’єктивно не могли бути впевненими у своїх правомірних очікуваннях щодо стабільності правового регулювання у цій сфері.

Тому встановлені у законодавстві України про оподаткування пенсій та зміни суми, з якої починається таке оподаткування, суперечить таким елементам конституційного принципу верховенства права, як правова визначеність, правова передбачуваність, правомірні очікування і справедливість.

Слід нагадати, що Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій” від 02.06.2016 р. №1411-VIII було внесено зміни у Податковий кодекс України та встановлено нові правила оподаткування.

Зокрема, зміни торкнулись таких виплат:

— суми пенсій (включаючи суму її індексації), отримуваних з Пенсійного фонду України чи бюджету, в межах 10740 грн. в місяць станом на 2016 рік (10 розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб) не оподатковувались.

— суми пенсій, що перевищували 10740 грн. в місяць станом на 2016 рік, обкладались ПДФО за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5% в сумі перевищення.

Але зазначена норма закону не застосовувалась до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється закон про соцзахист ветеранів війни.

Крім того, пенсії з іноземних джерел, якщо, згідно з міжнародними договорами, такі пенсії не підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати, обкладались ПДФО за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5% (в повній сумі).

Суд вирішив визнати неконституційним положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України та це положення втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 27 лютого 2018 року.

 

Старший юрист ЮКК “Де-Юре”, адвокат Альона Берназ.