Тестування на СOVID-19
13 травня на підпис Президенту було направлено Закон (проект № 3380), спрямований на підвищення спроможності системи охорони здоров’я України протидіяти поширенню COVID-19. Закон був прийнятий 7 травня і передбачає масове тестування на COVID-19.
Згідно з прийнятими зміни тестування буде обов’язковим для:
— осіб, які звертаються за медичною допомогою з ознаками коронавирусной хвороби (COVID-19);
— осіб, які мали встановлений контакт з хворим коронавирусной хворобою (COVID-19);
— медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я, які надають допомогу хворим з коронавирусной хворобою (COVID-19), а також осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення коронавирусной хвороби (COVID-19), в тому числі, співробітників Національної поліції і Національної гвардії — незалежно від того, чи мали вони встановлений контакт з особою, які хворіють на коронавирусной хворобою (COVID-19).
Тестування є медичним втручанням, а, отже, вимагає згоди пацієнта на його проведення. Тому не дивлячись на прописану в законі обов’язковість, а також відсутність норми про можливість відмови від проведення тестування, як і з щепленнями, примусово провести тестування не можна. У той же час, закон, який передбачає обов’язкове тестування, не містить положень, що регулюють наслідки відмови від тестування, наприклад, у вигляді недопуску до роботи співробітників, які відмовилися пройти тест. З іншого боку, норма про обов’язкове тестування буде передбачена Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», отже, її невиконання є порушенням правил карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб », яке тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 17 до 32 тисяч гривень.