Ляшук
Євген

юрист, адвокат

20.04.2021 | Ця стаття доступна російською мовою, англійською мовою

Основні питання Угоди про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем

З 01.01.2021 року почала діяти Угода про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем, підписана 21.01.2019 року, та ратифікована 11.07.2019 року Законом України «Про ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль» № 2753-VIII.

На що варто звернути увагу?

По-перше, на тарифну лібералізацію, яка включає в себе як негайне з моменту набрання чинності Угодою скасування ввізного мита на товари, які класифікуються в групах 1 – 97 Гармонізованої системи (ГС) походженням із Сторін, якщо інше не передбачено в їх Тарифних графіках Додатка 2-C (Скасування тарифів) до Угоди, так і поступове поетапне його зниження (за 3, 5, 7 років) відповідно до тих же Тарифних графіків та Додатку 2-С (Скасування тарифів).

Завантажити Тарифні графіки для ознайомлення можна на сайті Верховної Ради України за посиланнями:

У графіках використовуються, зокрема, такі позначення:

  • базова ставка – ставка ввізного мита з якої починається зниження;
  • категорія – термін, для позначення товарів, до яких застосовується визначений в Додатку 2-С (Скасування тарифів) до Угоди порядок зменшення або скасування мит, якщо інше не передбачено в Тарифних графіках до цього Додатку.

Також, Угодою передбачається встановлення тарифної квоти (TRQ) на імпорт товару, що означає, що окремі товари будуть постачатись у певних обсягах за нульовою ставкою. При цьому імпорт зазначених товарів понад визначений обсяг підпадатиме під розмір ставки мита, встановленої для такого товару.

Узагальнений перелік тарифних квот для імпорту в Ізраїль, як це зазначено в Тарифному графіку Ізраїлю, де вони застосовуються, викладено у Доповненні до Додатка 2-С (Скасування тарифів) до Угоди.

Важливо відмітити, що ст. 12.6 Угоди, передбачає зобов’язання (!!!) сторін здійснювати перегляд цієї Угоди протягом трьох років з дня набрання нею чинності та через кожні п’ять років після цього. При цьому, як зазначено, у вказаній статті Сторони можуть за домовленістю змінити встановлені строки, що передбачає можливість пришвидшити перегляд встановлених Угодою тарифних квот, розміру мит та скорочення перехідних періодів до повної лібералізації по певним групам товарів, а також розширення її дії на інші сфери, наразі нею не охоплені.

По-друге, Угода передбачає застосування до українсько-ізраїльських торгівельних відносин положень Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, що значно розширює можливості для України та Ізраїлю взаємодіяти в рамках Пан-Євро-Мед та доступу їх товарів на нові зовнішні ринки.

Так, українські виробники зможуть імпортувати сировину з Ізраїлю, переробляти їх в Україні та експортувати кінцевий продукт без сплати мита, або по заниженій ставці мита до ЄС (УВТ Україна та ЄС). При цьому, таки продукт буде зберігати преференційний статус і мати проходження з України. Аналогічно буде працювати і дзеркальна ситуація для ізраїльського виробника.

Як підсумок, слід сказати, що укладення угод про вільну торгівлю виводить на новий рівень відносини між Україною та Ізраїлем, дає шанс створенню сприятливих умов для здійснення торгово-економічного та інвестиційного співробітництва, розвитку та зміцненню дружніх відносин між країнами в сферах, що становлять спільний інтерес, в тому числі в сферах, неохоплених цією Угодою.

 

Автор: Ляшук Євген

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку та думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.