Топор Іван

керівник практики нерухомості та будівництва

09.08.2021 | Эта статья доступна на російською мовою

Як допомагає диджиталізація в разі інвестування в будівництво?

Укладання угод з придбання нерухомості в об’єкті, що будуються несе велику кількість ризиків та передбачає ряд дій які слід вчинити для максимального убезпечення себе від негативних наслідків у майбутньому. З урахуванням останніх тенденцій на цифровізацію, багато чого можна перевірити на офіційних інтернет ресурсах.

На початковому етапі слід перевірити права забудовника на користування земельною ділянкою та її цільове призначення. Вказані дії можна вчинити на порталі https://map.land.gov.ua/ внісши кадастровий номер земельної ділянки. Додаткову інформацію щодо прав на користування земельною ділянкою можна отримати на підставі інформаційної довідки яка за незначну плату видається на сайті https://online.minjust.gov.ua/. Крім того, для перевірки містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки можна затребувати вказані умови та обмеження у забудовника, або отримати інформацію щодо них на сайтах місцевих рад в розділі «містобудівний кадастр». Хоча слід зазначити, що не всі місцеві ради такий розділ на своєму сайті передбачають.

Незважаючи на те, що для кожного нового проекта будівництва дуже часто створюють нову юридичну особу, не завадить перевірити інформацію щодо неї та її засновників. Для цього слід знати код ЄДРПОУ юридичної особи та за допомогою ресурсу  https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search можна безкоштовно встановити склад засновників та види діяльності підприємства. В подальшому за допомогою ресурсу https://opendatabot.ua ( ним також можна користуватись за допомогою мессенджерів вайбер та телеграм) встановити наявність чи відсутність судових спорів, а також визначити в яких ще суб’єктах є засновниками керівник або засновники забудовника. Іноді засновниками нових забудовників є особи які раніше були засновниками юридичних осіб причетних до скандальних недобудов та інших невдалих проектів з будівництва, інформація про які може убезпечити від інвестування в новий проект тих самих осіб. Додатково наявність судових спорів забудовника та їх суть можна дослідити за допомогою https://reyestr.court.gov.ua/ .

Встановивши вищенаведені обставини покупець може починати досліджувати наявність підстав для початку будівництва. Так на сайті https://e-construction.gov.ua/ можна отримати інформацію про дозвіл на виконання будівельних робіт. Якщо дозвіл на будівництво отриманий після 06.07.2020 року, то на вказаному сайті можна отримати майже всю інформацію щодо учасників будівництва та деталей проекту. Фактично, даних на сайті https://e-construction.gov.ua/ по новим проектам буде достатньо для дослідження законності будівництва та щодо осіб які його здійснення.

Перевіривши законність здійснення будівельних робіт та встановивши відсутність скандалів та судових спорів у відношенні забудовника, можна переходити до другої стадії підготовки до укладання договору, а саме дослідження механізму договірних взаємовідносин між покупцем та забудовником.

Схем реалізації нерухомості, що будується, є багато, тому найкраще буде звернутись за допомогою до спеціаліста в даній газузі. Але можна виділити основні моменти на які слід звернути увагу покупцю. Важливим моментом є суб’єкт із яким укладається договір та порядок здійснення оплат. Найкраще, щоб договір укладався безпосередньо із замовником будівництва, а оплати в повному обсязі здійснювались у безготівковому вигляді на його розрахунковий рахунок в банку. Додаткові посередники, а також готівковий розрахунок із отриманням незрозумілих підтверджень їх проведення є ризиками, що ускладнюють повернення грошових коштів та зменшують можливість вимагання від забудовника вчинення тих чи інших дій, що забезпечують права покупця.

Звертаю також увагу на те, що в договорі слід передбачити конкретні терміни закінчення будівництва та наслідки порушення їх забудовником, чітко описати об’єкт який придбавається та буде збудований у майбутньому, а також порядок та строки передання об’єкта від забудовника на користь покупця. Безумовно, цей перелік умов договору не є вичерпним, але для більш детального аналізу договору слід звертатись до кваліфікованого спеціаліста в даній сфері.

Автор: Топор Іван

Уважаемые читатели! Публикации на этом сайте носят информационный, справочный или рекомендательный характер, и отражают точку зрения и мнение авторов. Материал, содержащийся в статьях / комментариях / публикациях, является актуальным на момент создания и публикации, но мы не гарантируем, что правила, рекомендации, процедуры и законодательство, использованные и описанные в материале, актуальны на момент, когда вы ознакомились с ними. Авторы не несут ответственности за последствия применения содержания статей / комментариев / публикации без заключения договора об оказании услуг. Для получения консультации по вашему вопросу напишите нам на info@de-jure.ua, и с вами свяжется юрист.