Фомічова
Дарина

Керівник практики корпоративного права

23.04.2021 | Ця стаття доступна російською мовою, англійською мовою

Що потрібно знати іноземцям, щоб відкрити нову компанію в Україні

Іноземці мають право бути не тільки засновниками компаній в Україні на рівні з її громадянами, але й бути керівниками (директорами) таких компаній. Однак, необхідно брати до уваги ряд особливостей, виконання яких є обов’язковим для іноземних громадян.

Засновниками ТОВ на території України можуть бути як іноземці – фізичні особи, так і іноземні юридичні особи.

Розглянемо обидва варіанти.

Процедура відкриття ТОВ, де засновник – іноземець – фізична особа:

  1. Пакет документів:
  • ідентифікаційний податковий номер;
  • нотаріальний переклад паспорту на українську (сторінка паспорта, де стоїть відмітка митних органів України про перетин кордону, також підлягає обов’язковому перекладу і завіренню);
  • апостильована нотаріальна довіреність з перекладом на українську мову (в разі відкриття ТОВ від імені іноземця довіреною особою).

Ідентифікаційний податковий номер іноземцю в Україні необхідно отримати обов’язково. Такий номер присвоюється 1 раз і на все життя. Отримати його можна іноземцю особисто або за допомогою довіреної особи. Строк отримання – до 2-х робочих днів. З документів необхідний переклад паспорта нерезидента на українську мову, а в разі отримання податкового номеру через довірену особу – апостильована, нотаріальна довіреність з нотаріально завіреним на українську мову перекладом.

  1. Відкривати ТОВ можна як особисто (легально перебувати в Україні), так й через довірену особу (перебуваючи за кордоном). Спочатку необхідно визначитися з базовою інформацією по компанії, а саме: визначити найменування, її адресу, розмір статутного капіталу, чим саме буде займатися компанія, а найголовніше – вибрати керівника своєї компанії (директора). Бути директором в своїй ж компанії іноземець має право виключно після отримання дозволу на роботу в Україні для іноземних громадян. А значить, як мінімум на перших порах, іноземцю необхідно вибрати директора з числа українців.
  2. Підписання документів і державна реєстрація за наявності всіх документів займають не більше доби. Важливо відмітити, що в разі, якщо іноземець або його довірена особа не розуміє українську мову й не може зрозуміти суть документів українською, то в обов’язковому порядку на підписання документів про створення ТОВ повинен бути запрошений дипломований перекладач.
  3. Одразу після реєстрації іноземець має право починати процедуру отримання дозволу на роботу в Україні, по успішному завершенню якої має право змінити «тимчасового» директора своєї компанії (українця) на себе.

Процедура відкриття ТОВ, де засновник – іноземна юридична особа:

  1. Від іноземної компанії необхідний пакет документів:
  • свіжа виписка з торгового реєстру про те, що компанія зареєстрована і на сьогоднішній день діє;
  • документи на бенефіціарів (паспорти, інформація по адресам реєстрації/проживання);
  • документ призначення директора і його повноваження;
  • статут нерезидента;
  • в разі якщо документи створення ТОВ в Україні буде підписувати довірена особа – необхідна відповідна довіреність;
  • доволі часто від іноземної юридичної особи вимагається рішення/протокол, прийняте засновниками компанії про те, що в Україні за участю їх компанії буде створено ТОВ. У такому рішенні необхідно деталізувати інформацію по компанії, яка створюється: найменування, адреса, розмір статутного та його склад, а також визначити керівника своєї компанії (директора) з числа громадян України. Такий документ не потребує при наявності в статутах нерезидента прямого дозволу на прийняття таких рішень директором самостійно. Однак практика показує, що статутні документи України і нерезидентів досить різні і не містять інформації і повноважень в обсязі, необхідному нотаріусу для реєстрації ТОВ.

Всі зазначені в цьому переліку документи повинні бути надані в оригіналі або в нотаріальних копіях, а також додатково необхідно проставити апостилі на кожен документ. Вже в Україні дані документи необхідно також перевести на українську мову, а такий переклад завірити нотаріально.

  1. Підписання документів і державна реєстрація наявності всіх документів, також, як і при відкритті ТОВ іноземцем-фізичною особою, займають не більше доби. В разі якщо від імені іноземної компанії документи створення ТОВ в Україні підписує особисто директор такої іноземної компанії, то нотаріусом обов’язково буде перевірена відмітка в його паспорті, проставлена митними органами.

Важливо відмітити, що іноземець або іноземна компанія як засновник ТОВ в Україні мають право обмежувати свого директора в правах (з метою запобігання прийняття і здійснення директором самовільних рішень). Наприклад, можна встановити обмеження на укладення директором договорів на певну суму, а також заборонити здійснювати певні дії від імені компанії. В подальшому при зміні директора-українця на іноземця (власника або одного з бенефіціарів компанії) ці обмеження можна прибрати.

Крім цього, при виборі способу оформлення ТОВ в Україні (на себе особисто або на свою іноземну компанію) необхідно знати порядок прийняття рішень від імені ТОВ. Директор вправі здійснювати господарську діяльність від імені ТОВ, однак є ряд дій, які можуть бути здійснені виключно за наявності відповідного рішення загальних зборів учасників ТОВ (тобто, власників ТОВ). Наприклад, такі рішення як: внесення змін в статут, зміна видів діяльності, зміна директора, обмеження повноважень директора, прийняття рішення про продаж частки в статутному капіталі та інше, потребують обов’язкового попереднього узгодження з власником ТОВ.

В разі, якщо власником ТОВ є іноземець особисто, то процедура прийняття рішення не потребує зайвих затрат часу. Іноземець може прийняти рішення особисто будучи в Україні або ж надати відповідні повноваження своєму представнику.

В разі, якщо власником ТОВ є іноземна юридична особа, то для прийняття його представником таких рішень необхідно відповідний обсяг повноважень. В разі якщо статутом іноземної компанії встановлені будь-які обмеження або ж питання прийняття рішень в компаніях, де іноземна юридична особа є засновником, не врегульовані, то при кожній зміні від юридичної особи-нерезидента буде необхідне нотаріальне рішення з апостилем.

За допомогою кваліфікованих спеціалістів процес створення іноземцем бізнесу в Україні є безболісним і досить швидким.

Шановні читачі! Публікації на цьому сайті носять інформаційний, довідковий або рекомендаційний характер, і відображають думку авторів. Матеріал, що міститься у статтях / коментарях / публікаціях, є актуальним на момент створення та публікації, але ми не гарантуємо, що правила, рекомендації, процедури та законодавство, використані та описані у матеріалі, актуальні на момент, коли ви ознайомилися з ними. Автори не несуть відповідальності за наслідки застосування змісту статей/коментарів/публікації без укладання договору про надання послуг. Для отримання консультації з вашого питання напишіть нам на info@de-jure.ua, і зв'яжеться з вами юрист.