Як безкоштовно доїхати в інше місто, якщо вас обікрали: поради юриста


ЩОДО АЛГОРИТМУ ДІЙ ПРИ ВТРАТІ/ВИКРАДЕННІ ПАСПОРТА: Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (надалі за текстом також – Положення про паспорт), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує

Eng
Ua

Ru

Як безкоштовно доїхати в інше місто, якщо вас обікрали: поради юриста


11 марта 2019

ЩОДО АЛГОРИТМУ ДІЙ ПРИ ВТРАТІ/ВИКРАДЕННІ ПАСПОРТА:

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (надалі за текстом також – Положення про паспорт), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника, підтверджує громадянство України та є необхідним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, тощо.

Пункт 25 розділу ІІІ Положення про паспорт зазначає, що громадяни, винні в порушенні вимог Положення про паспорт громадянина України, притягуються до відповідальності згідно із законодавством України.

Таким чином, проживання громадян, які зобов’язані мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України у відповідності до статті 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом також – КУпАП), тягне за собою попередження в якості адміністративного стягнення.

Більш того, відповідно до статті 198 КУпАП умисне зіпсуття паспорта чи недбале зберігання паспорта, що спричинило його втрату, може тягнути за собою не тільки попередження як різновиду адміністративного стягнення, але й накладення штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить від 17 до 51 гривні.

У випадку ж втрати або крадіжки паспорта першим кроком має бути звернення у найближчий відділ Національної поліції з заявою про викрадення або втрату паспорта. Ця дія є надважливою та необхідна задля фіксації відсутності можливості особи самостійно розпоряджатися власним документом та здійснювати дії, що передбачають посвідчення особи за допомогою втраченого документа.

Після подачі заяви до відділу Національної поліції особі мають надати довідку та відповідний документ – витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що підтверджує факт викрадення паспорта. У випадку, якщо паспорт був загублений, а не викрадений, особа отримає лише довідку встановленого зразка.

Згідно пункту 19 Положення про паспорт про втрату паспорта громадянин зобов’язаний терміново повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, який видає тимчасове посвідчення, що підтверджує його особу.

Саме тому наступним кроком задля вирішення проблеми, що виникла, є повідомлення про втрату паспорта територіальний підрозділ Державної міграційної служби за місцем фактичного перебування та отримати тимчасове посвідчення громадянина України.

У разі отримання тимчасового посвідчення громадянина України, особа може використовувати його задля при посадці в поїзд.

Так, посадка в поїзд здійснюється за пред’явлення проїзного документа та документа, який посвідчує особу, серед яких, в тому числі, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення водія, посвідки на тимчасове проживання, тимчасового посвідчення, тощо (повний перелік документів, що можуть бути пред’явлені при посадці в поїзд, наведені у пункті 7.2. Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України», затверджені Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 27.12.2006 №1196).

В якості додаткового кроку здійснюється також подача оголошення про втрату паспорта до будь-якої з Всеукраїнських газе про визнання загубленого паспорта недійсним; такими виданнями, до прикладу, можуть бути «Голос України» або «Урядовий кур’єр» 

ЩОДО МОЖЛИВОСТІ БЕЗКОШТОВНО ДОЇХАТИ ДОДОМУ ЗА ДОПОМОГОЮ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ АБО ЗА ДОПОМОГОЮ ІНШИХ ПЕРЕВІЗНИКІВ:

Потрібно розуміти, що на працівників залізничного транспорту, фізичних та юридичних осіб, які: користуються послугами залізничного транспорту, здійснюють перевезення пасажирів та обслуговують пасажирів на вокзалах, у пунктах продажу проїзних документів та безпосередньо в поїздах – поширюються «Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України», затверджені Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 27.12.2006 №1196 (надалі за текстом також – Правила перевезення пасажирів)

Відповідно до пункту 1.7. розділу І згаданих Правил перевезення пасажирів проїзний документ, що посвідчує право пасажира на проїзд залізничним транспортом в деяких випадках дійсно є безоплатнім (безкоштовним), проте, разом з цим, може бути оформлений виключно для особи, що має право на безоплатній (безкоштовний) проїзд відповідно до вимог чинного законодавства України. Перелік категорій громадян, які користуються пільгами на залізничному транспорті, наведено в окремому Додатку №2 до Правил перевезення пасажирів (надалі за текстом також – Додаток №2)

Так, наприклад, право на безоплатній проїзд залізничним транспортом у внутрішньому сполученні мають: Герої Радянського Союзу один раз на рік («туди» і «назад») у м’якому вагоні з двомісним купе «СВ»; особи, нагороджені орденами Слави трьох ступенів, один раз на рік  («туди» і «назад») у м’якому вагоні з двомісним купе «СВ»; інваліди Великої вітчизняної війни І та ІІ груп один раз на рік («туди» і «назад») у купейному вагоні, тощо. У приміському сполученні право на безоплатній проїзд залізничним транспортом мають: інваліди Великої Вітчизняної війни І, ІІ та ІІІ груп;  інваліди війни І, ІІ та ІІІ груп; учасники бойових дій, діти з багатодітних сімей, пенсіонери за віком, тощо (повний перелік категорій громадян, які користуються пільгами на залізничному транспорті наведено у відповідному Додатку №2).

У будь-якому іншому випадку, що не передбачається у додатку №2, згідно пункту 2.49 Правил перевезення пасажирів, особа отримає проїзний документ тільки після його повної оплати.

Таким чином, розраховувати особі, яка втратила паспорт та/або гроші на безкоштовний проїзд залізничним транспортом не варто. Більш того, відповідно до пункту 2.45. Правил перевезення пасажирів загублені та викрадені проїзні документи не поновлюються.

Проте є і гарна новина: у разі неможливості придбати новий проїзний документ з причин відсутності коштів, законодавець передбачив спеціальну процедуру.

Так, відповідно до пункту 8.30 Правил перевезення пасажирів, якщо у пасажира викрадено проїзні документи або він їх загубив і не має коштів для придбання нових проїзних документів, він може доручити (телефоном, факсом тощо) будь-якій особі придбати проїзний документ у квитковій касі за місцем проживання (місцезнаходженням) такої особи в Україні на поїзд, який відправляється зі станції виїзду пасажира, не менше ніж за 3 години та не більше ніж за дві доби до відправлення. Проте, варто зазначити, що за такою схемою неможливо отримати пільговий або безкоштовний проїзний документ.

Далі, відповідно до пункту 8.31. Правил перевезення пасажирів начальник вокзалу (станції), на якому (якій) оформлено проїзний документ за рахунок особи, що його сплачувала, телеграмою сповіщає начальника вокзалу (станції) перебування пасажира про оформлення проїзду із зазначенням повної інформації службового рядка проїзного документа.

Оформлений за плату проїзний документ гаситься та разом з телеграмою передається на станцію відправлення пасажира для прикладення до звіту про виданий безкоштовно проїзний документ.

На підставі цієї телеграми проїзний документ (повний чи дитячий) оформлюється пасажирові ручним способом, без тарифної сітки та без стягнення плати.

Особі, що сплатила вартість проїзду, на підтвердження сплати видається копія телеграми.

Аналогічна справа щодо можливості безкоштовно доїхати додому складається також з іншими перевізниками.

Порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях визначаються Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №1184 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 №1184) (надалі за текстом також – Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту).

Ці правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту є обов’язковими для виконання організаторами регулярних перевезень, замовниками транспортних послуг, автомобільними перевізниками, автостанціями та пасажирами.

Безкоштовний проїзд без придбання квитка виключається Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, а саме – пунктом 41, який вказує на те, що пасажир повинен мати квиток на проїзд в автобусі (для пільгового проїзду – посвідчення особи встановленого зразка чи довідку, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – електронний квиток та документи для пільгового проїзду.

Відомості про розмір штрафу за безквитковий проїзд і перевезення неоплаченого багажу розміщуються у салоні автобуса.

молодший юрист ЮКК «Де-Юре»

Буров Микита